Zmiana planów

Minął zaledwie tydzień odkąd zacząłem swoje zmagania z projektem DigitalWallet, a już postanowiłem zawiesić prace nad nim. Nie nie jest to jednak konsekwencją mojego lenistwa, a faktu zorganizowania przez Maćka konkursu Daj się poznać!, w którym, nie bez pewnych oporów, zdecydowałem się wystartować.

Opory wynikają oczywiście ze zbieżności niektórych danych – jak nazwisko, imię ojca, adres zameldowania itd. – moich i organizatora. Dlatego na czas trwania konkursu Maciek przestaje być moim bratem i organem podsuwającym pomysły i rozwiązania. Co więcej, każdy remis (o jakim mowa w punkcie 10.b. regulaminu) przegrywam, a także, gdybym za sprawą uśmiechu losu uzyskał najwięcej głosów w fazie wyłaniania zwycięzcy, zrzekam się pierwszeństwa wyboru nagrody na rzecz osoby (lub osób remisujących) z miejsca drugiego. Mam nadzieję, że takie warunki (skonsultowane z organizatorem i przez niego zaakceptowane) rozwieją ewentualne podejrzenia o „ustawienie” konkursu, tak jak rozwiały moje wątpliwości co do etyczności i stosowności mojego w nim udziału.
Abstrahując od kwestii pokrewieństwa: konkurs tej formuły jest zbyt rzadką i zbyt kuszącą okazją, by z niej nie skorzystać. Stanowić będzie to, czego najbardziej brakuje uczącemu się programiście: źródło motywacji, a także sposób i szansę na zaistnienie w dev-społeczności. Wystartuję w nim z projektem innym niż ten rozpoczęty tydzień temu (powodem znowuż jest zbytnie powiązanie z Maciejem), choć pozostanę w tematyce “ekonomicznej” – mój projekt konkursowy to program służący do wystawiania i przechowywania faktur, którego wyimaginowanym odbiorcą jest przedsiębiorca szukający nieskomplikowanej (tzn. służącej jedynie za elektrniczną bazę faktur, nieoferującej wyliczania podatków i wypełniania PIT-ów) aplikacji tego typu.
Mój pośpiech w podejmowaniu decyzji o udziale w konkursie i wyborze projektu wynika stąd, że za kilkanaście godzin wyruszam na wakacje. Wracam w pierwszych dniach sierpnia i zamierzam od razu zabrać się do pracy – nie tracić cennych dni na rozterki i szukanie pomysłu na projekt konkursowy.